بانک ها چگونه از بورس سود می برند؟ ، افزایش سود بین بانکی در سایه حضور صندوق های جدید

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، با وجود مانع شدن رئیس بانک مرکزی از افزایش نرخ سود بانکی و بین بانکی حال شاهد آن هستیم که کارشناسان می گویند تاسیس صندوق های جدید برای نهاد های اقتصادی می تواند سبب افزایش نرخ سود بانکی گردد.

بانک ها چگونه از بورس سود می برند؟ ، افزایش سود بین بانکی در سایه حضور صندوق های جدید

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ 3 جعبه، با توجه به این مسئله که طی هفته های گذشته در جلسه شورای عالی بورس تصمیمی مبنی بر افزایش سقف صندوق های موجود و امکان تاسیس صندوق های جدید برای نهاد های اقتصادی وابسته به بانک ها گرفته شد. رئیس سازمان بورس واکنشی به این موضوع نشان داد.

حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس در این باره می گوید: در این جلسه شورای عالی بورس مصوب شد بانک مرکزی در امور صدور مجوز برای صندوق های سرمایه گذاری وابسته به نهاد های اقتصادی مرتبط با بانکها، تسریع و تسهیل کند. همچنین امکان تاسیس صندوق برای بانک های فاقد صندوق، فراهم و اجازه تاسیس بیش از یک صندوق برای بانک ها نیز صادر شد.

اما نکته حائز اهمیت این است که پس از مطرح شدن صحبت رئیس سازمان بورس در این مدت شاهد حواشی در باره میزان تاثیرگذاری مسئله متذکر شده بر افزایش نرخ سود بانکی و بین بانکی بودیم در حالی که همتی رئیس بانکی مرکزی با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرامی خود گفته بود.

بانک مرکزى به خوبى واقف است که، با توجه به وجود شوک منفى عرضه، ناترازى بانک ها و احتیاج مالى دولت؛ امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستى نیست که توفیق قطعى داشته باشد و برهمین اساس بدنبال روش های دیگرى براى کاهش فشار تورمى در بازار ها است. البته با ابزار های در اختیار، فرایند نرخ سود بین بانکی نیز تعدیل خواهد شد.

حال ما به همین علت برای آنالیز بیشتر این تصمیم اتخاذ شده و میزان اثر گذاری اش بر نرخ سود بانکی با چند کارشناس به مصاحبه پرداختیم.

نهاد های اقتصادی عامل ریزش بورس در نیمه اول سال

حسین میرزایی کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگار بورس وبلاگ 3 جعبه در رابطه با تاثیر صندوق های جدید بر نهاد های اقتصادی وابسته به بانک ها بر بازار سرمایه گفت: تاسیس صندوق هایی که جزو نهاد های اقتصادی هستند از آنجایی که یک پتانسیل قبلی اقتصادی دارند به دلیل آنکه می توانند منابع اقتصادیشان را در بازار انباشت نمایند تا حدودی می توانند بر بازار سرمایه تاثیر بگذارند، اما نکته حائز اهمیت این است که مسئولان مربوط در سازمان بورس نباید بگذارند که دوباره فرایند چند ماه گذشته در بازار رخ بدهد.

او اضافه نمود: در نیمه اول سال بعضی از نهاد ها بودند که طی یک برهه از زمان منابع خودشان را به شدت در بازار سرمایه تزریق کردند، این امر سبب شد که حجم نقدینگی زیادی وارد بازار سرمایه گردد، اما بعد از گذشت تقریبا چند ماه شاهد آن بودیم که همین نهاد های اقتصادی بیشترین حجم نقدینگی را از بازار خارج کردن و سبب اُفت بازار سرمایه شدند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید نمود: از آنجایی که بازار های سرمایه به یک دیگر متصل هستند ممکن است یک اقدام بی اساس سبب بحران در بازار های اقتصادی گردد.

میرزایی توضیح داد: از آنجایی که بانک ها از خود درآمدی ندارند و قرار است سرمایه های مردم را در بورس تزریق نمایند، اگر بازهم ارزش سهام ها مانند دو ماه پیش با اُفت روبرو گردد قطع به یقین بحرانی که در بورس به وجود آمده بر بانک ها نیز تاثیر خواهد گذاشت.

بانک ها می توانند با بازارگردانی در بورس سود خوبی را بدست آورند

او در رابطه با اینکه این اقدام توسط شورای عالی بورس اتخاذ شده می تواند بر افزایش نرخ بین بانکی تا شیر بگذارد یا خیر اظهار کرد: از آنجایی که بانک ها در مرحله اول سرمایه های خود را در بازار های بین بانکی تزریق می نمایند باید ببینیم مبلغ در نظر گرفته شده چه میزان است به علت آنکه اگر در حد سه یا چهار هزار میلیارد تومان باشد تاثیر چندانی را نخواهد گذاشت، اما نکته ای را که باید به آن اشاره نمود در بلند مدت به علت آنکه یک رابطه ای بین نرخ سود سپرده و سود بین بانکی وجود دارد می تواند بر افزایش نرخ خود بانک ها نیز به طور مستقیم نیز تاثیر بگذارد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر بانک ها بتوانند در بورس به درستی بازارگردانی انجام دهند و ریسک ها در نظر بگیرند قطع به یقین می گفت سودی که از بازار سرمایه بدست می آورند به مراتب بیش تر از سود حاصل از بازار های بین بانکی است.

محمد جواد شیخ کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگار بورس وبلاگ 3 جعبه درباره میزان اثرگذاری صندوق های جدید بر نهاد های اقتصادی وابسته به بانک ها بر بازار سرمایه اظهار کرد: طی سال های گذشته دلیل اصلی آنکه بانک ها آمدند و این صندوق ها را گسترش دادند و بعد ازآن آغاز به تبلیغ کردند این بود که نرخ های سپرده به دلیل محدودیت برای سرمایه گذاران جذابیت خاصی نداشت.

او اضافه نمود: اکنون صندوق های سرمایه گذاری که بانک ها تاسیس کردند به علت آنکه در آمدشان به طور تقریبی در بازار سرمایه قرار می گیرد و به دلیل سودهی نسبتا بالای بورس می تواند جذابیت بیشتری را برای سرمایه گذاران به وجود آورد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اینکه آیا صندوق های جدید بر نهاد های اقتصادی وابسته به بانک آیا سبب افزایش نرخ سود بین بانکی می گردد یا خیر؟ گفت: در صندوق هایی با درآمد ثابت به علت آنکه مدیران بخشی از سرمایه خود را در بانک های متعدد قرار می دهند و به میزان به ضریب سودهی توجه می نمایند این امر به دنبال خود رقابت بانک ها می آورد.

بانک ها در پی دور زدن قوانین برای افزایش نرخ سود بانکی

شیخ بیان نمود: بانک مرکزی براساس یک سری اصول و قواعد که دارد تا حدودی می تواند مانع افزایش نرخ سود بانکی و بین بانکی گردد، اما نکته حائز اهمیت این است که بانک ها براساس راه چاره هایی که بلد هستند به راحتی قوانین را دور می زنند و به کار خود جهت افزایش نرخ ادامه می دهند.

او در رابطه با اینکه چند درصد امکان این امر وجود دارد با افزایش سود نرخ بانک ها مردم سرمایه خود را از بازار خارج نمایند و در به بانک ها بیاورند توضیح داد: اگر بازار بورس به فرایند مثبت خود ادامه دهد و بازدهی بالای خود را حفظ کند، احتمال خروج قطع به یقین کاهش می یابد، اما اگر برعکس این امر رخ دهد و بازار مانند دو ماه گذشته منفی گردد قاعدتا اکثریت از بازار بورس خارج خواهند شد.

شیخ در انتها گفت: سازمان بورس می تواند اکنون با ابزار های متعدد اعم از انتشار اوراق تبعی مانع خروج حجم نقدینگی از بازار سهام گردد.

در انتها باید گفت که اعضای شورای عالی بورس و ناظران بازارر سرمایه باید تمهیدات و ابزاری را در نظر گیرند که افزایش سقف صندوق های موجود و امکان تاسیس صندوق های جدید مانند دوماه اخیر سبب آسیب رسانده به بدنه بازار و از بین رفتن سرمایه های مردم نگردد، زیرا مردم بازار سرمایه به عنوان محلی امن به منظور سرمایه گذاری می دانند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بانک ها چگونه از بورس سود می برند؟ ، افزایش سود بین بانکی در سایه حضور صندوق های جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک ها چگونه از بورس سود می برند؟ ، افزایش سود بین بانکی در سایه حضور صندوق های جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید