تغییرات بدن بعد از قطع شیردهی (تغییرات جسمی و روانی در مادر و کودک)

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - برای بیشتر مادران، شیردهی تجربه ای خاص و منحصر به فرد است. اگر چه سختی هایی دارد، اما مطمئنا ارزشش را خواهد داشت. بعضی مادران شیردهی را تا وقتی ادامه می دهند که کودک تمایل به شیر خوردن دارد. اما بیشتر مادران شیردهی را زودتر از این زمان قطع می نمایند. اگر آخرین روز های شیردهی را سپری می کنید و قصد دارید کودک خود را از شیر بگیرید، بهتر است از تغییرات بدن بعد از قطع شیردهی مطلع باشید.

تغییرات بدن بعد از قطع شیردهی (تغییرات جسمی و روانی در مادر و کودک)

بهترین زمان برای از شیر دریافت کودک بستگی به شرایط شما و نوزادتان دارد و هیچ دستورالعمل مشخصی برای آن وجود ندارد. صرف نظر از اینکه چه زمانی کودک را از شیر می گیرید، بدن با قطع شیردهی دچار تغییراتی می شود که برای مادران غیر منتظره است.

بعضی از مادران، با انتها شیردهی، احساس می نمایند رابطه عمیق خود را با کودک از دست داده اند و از لحاظ احساسی به آن ها شوک وارد می شود. همچنین قطع شیردهی موجب تغییرات جسمی در بدن مادر می شود.

با دانستن این تغییرات، می توانید مطلعانه فرایند از شیر دریافت را آغاز کنید و خود را برای اتفاقات پیش رو آماده کنید. مادرانی که از این تغییرات مطلع نیستند، در مواجهه با آن ها دچار مشکل می شوند.

تغییرات بدن بعد از قطع شیردهی

تغییرات جسمی، روانی و احساسی که پس از قطع شیردهی اتفاق می افتند، عبارتند از:

1. نوسان های عاطفی و احساسی پس از قطع شیردهی

احساس ناراحتی و پریشانی (همراه با گریه) پس از قطع شیردهی کاملا طبیعی است. بعضی از مادران همزمان احساس اضطراب و نگرانی را نیز تجربه نمایند. معمولا این احساسات پس از چند هفته از بین می فرایند. اگر این احساسات با شدت زیاد بیش از چند هفته ادامه پیدا کردند، بایستی به پزشک مراجعه کنید.

باور پزشکان این است که تغییرات خلق و خو در اثر تغییرات هورمونی (کاهش سطح هورمون های پرولاکتین و اکسی توسین) ناشی از توقف شیردهی رخ می دهد و از مهم ترین تغییرات بدن بعد از قطع شیردهی است.

دلیل آن، این است که هورمون پرولاکتین موجب احساس آرامش و راحتی می شود. از سویی دیگر اکسی توسین به عنوان هورمون احساس خوب یا عشق شناخته می شود و کاهش ناگهانی این دو هورمون پس از قطع شیردهی موجب ناراحتی و تشویش در مادران می شود.

پزشکان توصیه می نمایند که فرایند از شیر دریافت به تدریج انجام شود تا نوسان های احساسی کاهش یابد. اگر قطع شیر به تدریج رخ دهد، بدن فرصت پیدا می نماید تا با تغییرات سازگار شود و کمتر دچار نوسانات هیجانی شود. با این وجود، حتی در روش تدریجی نیز مادران احساس غم و اندوه را تجربه می نمایند.

در این شرایط داشتن ارتباط نزدیک و تماس پوستی با نوزاد به بهبود روحیه آن ها یاری شایانی می نماید.

از آنجایی که از شیر دریافت کودک انتها یک مرحله مهم در زندگی مادر و کودک است، بایستی با مطلعی کامل از پیامد های آن پیش بروید و کودک را از آغوش و تماس پوستی خود بی نصیب نکنید.

2. زمان بر بودن خشک شدن شیر

به طور معمول، بعد از قطع شیردهی تا مدتی در پستان ها شیر فراوری می شود و اگر اندکی پستان ها را بفشارید، شاهد خروج شیر از آن ها خواهید بود.

مدت زمان لازم برای خشک شدن شیر را نمی توان مشخص کرد و از فردی به فرد دیگر فرق می نماید. معمولا مادرانی که به مدت طولانی تری به کودک خود شیر داده اند، ماه ها طول می کشد تا شیرشان به طور کامل قطع شود.

فراوری شیر مادر بر مبنای نظام عرضه و تقاضا کار می نماید. هرچه شیر بیشتری از پستان ها خارج شود، شیر بیشتری نیز فراوری می شود و بالعکس.

اگر در دورانی که کودک بیشتر شیر می خورد (پیش از یکسالگی) شیردهی را قطع کنید، زمان بیشتری ضروری است تا فراوری شیر متوقف شود. اما اگر زمانی که کودک شیر کمتری می خورد (پس از یکسالگی) شیردهی را قطع کنید، فراوری شیر سریع تر متوقف می شود. البته یادآوری می کنیم که این واکنش در هر مادری با مادر دیگر متفاوت است.

دمنوش مریم گلی (Sage Tea) برای خشک شدن شیر

بعضی پژوهش ها نشان داده است که نوشیدن دمنوش مریم گلی (Sage Tea) در خشک شدن شیر موثر است.

یکی از مصرف نمایندگان دمنوش مریم گلی، تجربه خود را اینگونه بیان می نماید: من از این دمنوش برای کاهش فراوری شیر و از شیر دریافت کودک 3 ساله ام استفاده کردم. به دلیل عفونت های پیاپی گوش کودکم، نتوانستم پیش از آن، او را از شیر بگیرم. خوشبختانه با این روش پیروز شدم. مریم گلی باعث کاهش شیر من شد و پسرم وقتی دید شیر زیادی برای خوردن او وجود ندارد، دست از خوردن شیر کشید!

3. مسائل پستان (ماستیت، مسدود شدن کانال های شیر)

از آنجایی که فراوری شیر با میزان مصرف آن متناسب است، کاهش تدریجی میزان شیردهی به کودک موجب کاهش فراوری شیر و خشک شدن آن می شود. اگر این کار به تدریج انجام شود، احتمال آبسه پستان و ماستیت بسیار کاهش می یابد.

از سویی دیگر، اگر به طور ناگهانی کودک را به یکباره از شیر بگیرید، احتمال تورم، آبسه، مسدود شدن کانال های شیر در پستان و ماستیت وجود خواهد داشت. با مسدود شدن کانال های شیر، پستان ها متورم و دردناک می شوند. اگر این شرایط درمان نشود، موجب عفونت و ماستیت می شود.

ماستیت موجب درد شدید، تب و قرمزی پستان ها می شود. دوشیدن شیر به مقدار کم به برطرف مشکل و کاهش تورم پستان یاری می نماید. همچنین استفاده از کمپرس گرم نیز موجب التیام پستان ها می شود. در صورت عدم بهبودی، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می نماید.

با گذشت زمان، فراوری شیر به تدریج کاهش می یابد و خاتمه جریان شیر قطع می شود.

4. احساس بیماری

پس از قطع شیردهی، بعضی مادران دچار تهوع و سردرد می شوند. این حالات نتیجه تغییرات هورمونی در زنان است و با گذشت زمان بهبود می یابد.

5. احساس خستگی شدید

سطح هورمون های استروژن و پروژسترون پس از قطع شیردهی تغییر می نماید. بدن برای بازیابی تعادل هورمونی خود، احتیاج به زمان دارد. این شرایط منجر به خستگی شدید می شود. برهم خوردن الگوی خواب نیز این مشکل را تشدید می نماید.

6. آغاز دوباره سیکل قاعدگی

بسیاری از مادران در دوران شیردهی پریود نمی شوند. بعضی از مادران از شیردهی به عنوان روش جلوگیری از بارداری استفاده می نمایند. (پزشکان احتمال بارداری در دوران شیردهی را صفر نمی دانند.)

با توقف شیردهی، سیکل قاعدگی به تدریج به حالت قبل باز می شود و شانس باروری افزایش می یابد. برای اطلاعات بیشتر پیرامون احتمال بارداری در دوران شیردهی، مطالعه مطلب پریود نشدن در دوران شیردهی توصیه می شود.

7. بازگشت سایز پستان ها به حالت قبل

یکی دیگر از تغییرات بدن بعد از قطع شیردهی برگشت سایز سینه ها به اندازه قبل است. با قطع شیردهی، سلول های فراوری نماینده شیر به تدریج کوچک می شوند و سلول های چربی موجود در پستان کاهش می یابند. البته ممکن است این فرایند چندین ماه طول بکشد تا سایز پستان ها به حالت قبل از شیردهی بازشود.

8. تغییرات پوست

تغییرات هورمونی پس از قطع شیردهی موجب تغییرات پوست می شود. خشکی پوست، آکنه، استرچ مارک و دیگر مسائل پوستی پس از قطع شیردهی رایج هستند.

9. افزایش استرس مادر

عدم توانایی در آرام کردن کودک با شیردهی، سوزش پستان ها، سردرد، خستگی و دیگر عوارض قطع شیردهی، موجب افزایش سطح استرس مادران در این شرایط می شود.

تاثیرات قطع شیردهی بر روی کودک

قطع شیردهی مسائلی برای کودک نیز در پی دارد. این تاثیرات بر نوزادان بیشتر دیده می شود.

  • افزایش احتمال ابتلا به عفونت، زیرا شیر مادر سرشار از آنتی بادی هایی است که به مبارزه با عفونت ها یاری می نمایند.
  • افزایش اضطراب و استرس نوزاد، زیرا شیردهی موجب آرامش بخشی نوزاد و بهبود سلامت روان او می شود.
  • کاهش وابستگی نوزاد به مادر نیز از تاثیرات مستقیم قطع شیردهی است.
  • افزایش احتیاج نوزاد به مکمل های ویتامین و مواد مغذی، زیرا شیر مادر سرشار از ویتامین و مواد معدنی است. اگر نوزاد شیر خشک نخورد و توانایی هضم غذای جامد را نیز نداشته باشد، رساندن مواد مورد احتیاج به یدن او به مسئله ای جدی تبدیل می شود.

سخن آخر

قطع شیردهی موجب بروز تغییرات جسمی و روانی بسیاری می شود. بعضی از این تغییرات برای مادران ناخوشایند است، اما مطلعی از آن ها موجب می شود تا با آمادگی بیشتری با آن ها روبرو شوند.

بهتر است پیش از قطع شیردهی، نظر پزشک کودک را جویا شوید تا تمهیداتی برای تامین مواد مغذی مورد احتیاج او در نظر بگیرد. با مطالعه روش های مختلف و مشاوره با پزشک، بهترین روش برای از شیر دریافت کودک را انتخاب و آن را اجرا کنید. تجربیات ارزشمند خود را درباره از شیر دریافت نوزاد و تغییرات بدن بعد از قطع شیردهی با ما و مادران همراه وبلاگ 3 جعبه در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: bellybelly و firstcry

منبع: ستاره

به "تغییرات بدن بعد از قطع شیردهی (تغییرات جسمی و روانی در مادر و کودک)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات بدن بعد از قطع شیردهی (تغییرات جسمی و روانی در مادر و کودک)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید