فراوری برق از بخار در کشور با کوشش محققان دانشگاه شیراز محقق شد

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، با موفقیت محققان دانشگاه شیراز در توسعه فناوری نیروگاه های خورشیدی حرارتی، فراوری برق از بخار در کشور محقق شد.

فراوری برق از بخار در کشور با کوشش محققان دانشگاه شیراز محقق شد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ 3 جعبه، محققان دانشگاه شیراز با توسعه فناوری های خورشیدی حرارتی در کشور توانستند با طراحی و ساخت کلکتور هایی در مقیاس صنعتی نیروگاه های خورشیدی حرارتی را ایجاد نمایند و به گفته آن ها این نیروگاه در شیراز نصب و راه اندازی شده است.

محمود یعقوبی، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و مجری طرح با اشاره به سابقه دانشگاه شیراز در طراحی و ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر، گفت: در دانشگاه شیراز از سال 1347 که من دانشجوی این دانشگاه بودم، پروژه ای در زمینه انرژی های خورشیدی اجرایی می شد و از آن موقع مطالعات در حوزه انرژی های خورشیدی به ویژه در بخش حرارتی در دستور کار بوده است.

یعقوبی با اشاره به انعقاد قراردادی میان این دانشگاه با وزارت نیروی وقت در زمینه ساخت نیروگاه تجدیدپذیر یک مگاواتی، اضافه نمود: این پروژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی متوقف شد، ولی در سال 1378 پیشنهادی از سوی معاونت برق وزارت نیرو به دانشگاه شیراز در زمینه اجرای پروژه نیروگاه خورشیدی 250 کیلوواتی با استفاده از فناوری کلکتور های سهموی خطی ارائه شد.

مجری طرح با بیان اینکه این پیشنهاد از سوی دانشگاه شیراز پذیرفته شد، ادامه داد: طراحی و ساخت اجرای این پروژه 10 سال به طول انجامید و در این طرح از فناوری های داخل کشور بهره بردیم.

وی به بیان جزئیات این طرح اشاره نمود وگفت: در مرحله اول این طرح قرار بود بخار با دمای 250 درجه سانتی گراد و فشار 21 بار فراوری گردد که این فاز به نتیجه رسید.

مجری طرح اضافه نمود: مرحله دوم این پروژه شامل فراوری برق می گردد که در سال های 1388 تا 1389 به دلیل مسائل اقتصادی و اعمال تحریم ها علیه کشور، سیکل فراوری برق این نیروگاه انجام نشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز اضافه نمود: ولی در ادامه ما نسبت به طراحی و ساخت کلکتور به طول 25 متر اقدام کردیم و با قراردادی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید، مقرر شد کلکتور این نیروگاه خورشیدی در مقیاس صنعتی ساخته گردد.

وی گفت: از این رو طول کلکتور این نیروگاه 100 متر انتخاب شد که برای اولین بار در ایران پیروز به طراحی و ساخت کلکتور های صنعتی به طول 100متر شدیم و توانستیم آن را نصب کنیم.

یعقوبی اضافه نمود: ما امیدوار بودیم که تکنولوژی سهموی خطی برای ظرفیت 17 مگاواتی نیروگاه یزد که قرار بود 10 سال قبل ساخته و نصب گردد، به کار برده گردد، ولی پروژه یزد ادامه نیافت.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز گفت: این امر در شرایطی محقق شد که فناوری کلکتور های سهموی با طول زیاد در حد استاندارد های جهانی را در دانشگاه شیراز و با حمایت سازمان انرژی های نوی ایران و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری کسب کردیم و نشان دادیم که این فناوری در کشور توسعه یافته است.

یعقوبی به کاربرد نیروگاه خورشیدی حرارتی فراوریشده اشاره نمود و اضافه نمود: قرارداد امضا شده با وزارت نیرو برای ساخت نیروگاه 250 کیلوواتی بود که مرحله اول آن که شامل فراوری بخار بود، اجرایی شد؛ ولی مرحله دوم آن که شامل فراوری برق از بخار بود، متوقف شد؛ چرا که فراوری برق از بخار یک فناوری 150 ساله است و اجرای آن هیچ نوآوری نداشت و نوآوری ما در این طرح این است که توانستیم از انرژی خورشیدی که در منطقه (شیراز) با شدت خاصی می تابد، بخار با دمای بسیار بالا فراوری کنیم.

مجری این طرح گفت: دو نوع سیستم فراوری برق از انرژی های خورشیدی وجود دارد؛ یکی از آن ها استفاده از سل های خورشیدی است که به آن سیستم های فتوولتائیک گفته می گردد و در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور نصب و راه اندازی شده است.

این محقق حوزه انرژی های خورشیدی، سیستم دیگر فراوری برق از انرژی های تجدیدپذیر را سیستم حرارتی دانست و گفت: در این روش از کلکتور های سهموی استفاده می گردد، به گونه ای که روغن از کانون این کلکتور عبور می نماید و درجه حرارت را به 290 درجه سانتیگراد می رساند و از این طریق می توان بخار را فراوری و از آن برق فراوری کرد.

وی با تاکید بر اینکه ما با اجرای پروژه وسعه فناوری انرژی خورشیدی حرارتی در کشور فناوری های انرژی خورشیدی حرارتی را توسعه دادیم، اضافه نمود: در حال حاضر این نیروگاه 250 کیلووات و کلکتور 100 متری در مجاورت سیکل ترکیبی نیروگاه فارس در حدود 30 کیلومتری شیراز نصب شده است.

مجری طرح ابراز امیدواری کرد که وزارت نیرو برنامه ایجاد 17 مگاوات برق با استفاده از فناوری حرارتی را به مرحله اجرا برساند، تاکید نمود: ایران ظرفیت بسیار فراوانی در انرژی های خورشیدی دارد، در حالی که بسیار نسبت به جامعه جهانی در استفاده از این انرژی های تجدیدپذیر عقب است.

یعقوبی، میزان مصرف کشور در انرژی های تجدیدپذیر را کمتر از یک درصد کل فراوری برق کشور دانست و گفت: این در حالی است که تا 10 سال آینده بسیاری از کشور های جهان بیش از 25 درصد از انرژی های خود را از محل انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشید کسب خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "فراوری برق از بخار در کشور با کوشش محققان دانشگاه شیراز محقق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری برق از بخار در کشور با کوشش محققان دانشگاه شیراز محقق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید