خبرنگاران 247 تن انواع آبزیان سال گذشته از البرز به خارج صادر شد

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، کرج - خبرنگاران - مدیر امور شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی استان البرز گفت که 247 تن انواع آبزیان به ارزش 1.6 میلیون دلار سال گذشته از این استان به مقصد کشورهای هدف صادر شد.

خبرنگاران 247 تن انواع آبزیان سال گذشته از البرز به خارج صادر شد

لاله ضیاییان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ 3 جعبه اضافه نمود: خوشبختانه در صادرات آبزیان از نظر وزنی 60 درصد و از نظر ارزشی 74 درصد نسبت به سال 98 افزایش داشته است .

وی گفت: این میزان آبزیان به کشورهای اروپایی، حاشیه خلیج فارس، روسیه، آسیای جنوب شرقی و استرالیا صادر شده است.

ضیاییان گفت: همچنین ماهیان زینتی استان به کشورهای عراق و افغانستان صادر شد.

وی در مورد ظرفیت های آبزی پروری البرز بیان داشت: این استان ظرفیت ها و فرصت های زیادی برای توسعه فعالیت های شیلاتی بـا هدف فراوری و تنوع غذایی، بهبود امنیت غذایی، صادرات غیر نفتی و ارزآوری و از همه مهم تر ایجاد اشتغال از نوع مولد بـه صورت مستقیم و غیرمستقیم دارد.

مدیر شیلات و آبزیان جهادکشاورزی البرز اضافه نمود: اکنون صنعت آبزی پروری مدرن در دنیال در حال رشد است به طوریکه این رشد همراه با تغییر جهت از پرداختن صرف بر توسعه فن آوری فراوری به تاکید بر پایداری اقتصاد فعالیت های آبزی پروری می باشد .

وی ادامه داد: سرمایه گذاری های اجرا شده در زمینه های شیلاتی ، زنجیره های مالی ارزشمندی را در استان فعال کرده است و ارزش اضافه نموده مالی ایجاد شده با ارزآوری جهش مالی را در این بخش بوجود آورده است .

مدیر امور شیلات و آبزی پروری استان البرز اضافه نمود: این استان به دلیل دارا بودن شرایط آب و هوایی و اقلیمی مناسب و دارا بودن منابع آبی متنوع دارای ظرفیت های مطلوبی برای توسعه آبزی پروری و صنایع شیلاتی می باشد .

فعالیت 158 واحد پرورش ماهیان پرورشی و زینتی در البرز

به گفته ضیاییان بیشتر فعالیت های آبزی پروری در استان در قالب استخرهای 2 منظوره کشاورزی انجام می گیرد که با افزایش بهره وری آب کشاورزی، اثرات بسیار مثبتی در بهبود کیفیت و غنی سازی آب خروجی استخرها و کیفیت محصولات کشاورزی و همچنین افزایش درآمد خانوارهای روستایی و تامین پروتئین مورد احتیاج استان دارد.

وی اضافه نمود: در سال 1399با فعالیت 132 واحد پرورش ماهی میزان 2550 تن انواع ماهیان پرورشی شامل ماهیان سردآبی و گرم آبی و همچنین با فعالیت 26 واحد پرورش ماهی زینتی 14.5میلیون قطعه ماهی زینتی در استان فراوری شد.

ضیاییان اظهار داشت: این فراوریات علاوه بر فراوری و تامین بخشی از پروتئین مورد احتیاج استان و ارز آوری موجب اشتغال افزون بر 1216 نفر به طور مستقیم شد.

وی توضیح داد: زنجیره تامین و فراوری شیلاتی استان شامل واحدهای تکثیر و تفریخ ماهی (فراوری بچه ماهی) ، واحدهای پرورش ماهی ، مراکز عمل آوری ، و بسته بندی ، کارخانه خوراک آبزیان می باشد .

در البرز بیش از 100 گونه ماهی زینتی و ماهیانی سردابی همچون قزل آلا و کپور پرورش می یابند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 247 تن انواع آبزیان سال گذشته از البرز به خارج صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 247 تن انواع آبزیان سال گذشته از البرز به خارج صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید