عراق سفر مقامات ترکیه به خاک این کشور را لغو کرد

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، وزارت خارجه عراق در واکنش به نقض حاکمیت این کشور توسط ترکیه، صدور ویزا مرزی برای اتباع ترکیه و همه سفرهای مقامات ترکیه به خاک عراق را لغو کرد.

عراق سفر مقامات ترکیه به خاک این کشور را لغو کرد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ 3 جعبه، وزارت خارجه عراق امروز اعلام کرد: این وزارتخانه در واکنش به نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیه در اقدامی متقابل به مثل صدور ویزا در گذرگاهها و فرودگاههای مرزی را با همراه همه سفرهای مقامات ترکیه به عراق لغو کرد.

احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق به خبرگزاری این کشور گفت: وزارت خارجه سفیر ترکیه در بغداد را دو بار پیاپی احضار و دو یادداشت اعتراض شدید اللحن را به خاطر تعدی های ترکیه به حاکمیت عراق، به وی تسلیم کرد.

وزارت خارجه عراق از دولت ترکیه خواست تا عاملان جنایت های خصمانه را مورد بازخواست قرار دهد.

الصحاف گفت: فواد حسین وزیر خارجه عراق تماس هایی با همتایان عرب و خارجی خود گرفته است و همه کشورها در سطح عربی و اروپایی موضع عراق را تایید و به این کشور در دفاع از وحدت و حاکمیت اراضی خودش یاری می رسانند.

وی شرح داد: وزارت خارجه عراق مقابله به مثل با ترکیه را از طریق متوقف کردن یادداشت تفاهم امضا شده بین دوطرف در سال 2009 میلادی را اعلام کرد. براساس این یادداشت تفاهم، ویزا ورود در گذرگاهها و فرودگاههای مرزی داده می شد. همچنین وزارت خارجه عراق تصمیم گرفت که همه سفرهای برنامه ریزی شده مسئولان ترکیه به عراق و در صدر آن سفر وزیر دفاع ترکیه را لغو کند.

وی افزود: عراق در حفاظت از حق خود به قوانین بین المللی اتکا می کند. گفتمان سیاسی و دیپلماسی دو راه ممکن برای کاهش این تنش و رسیدن به یک چشم انداز مشترک است که می تواند به راهکار های مشارکتی بیانجامد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عراق سفر مقامات ترکیه به خاک این کشور را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق سفر مقامات ترکیه به خاک این کشور را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید