علائم عفونت زخم یا خراشیدگی را بشناسید

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، خراشیدگی و زخم مسئله ای نیست که بتوان همواره از آن پیشگیری کرد و به دلایل مختلف روی پوست بدن به وجود می آید. اگر زخم به طور کامل درمان نشود، ممکن است مسائل جدی تری به همراه داشته باشد. برای آنکه عفونت زخم را بشناسید و برای درمان آن به سرعت اقدام کنید، علائم و نشانه های معرفی شده را با دقت بخوانید.

علائم عفونت زخم یا خراشیدگی را بشناسید

هنوز ذره هایی روی پوست دیده می گردد

با توجه به شرایط و اتفاقی که منجر به ایجاد زخم و خراشیدگی شده مثل افتادن روی آسفالت خیابان، ممکن است ذره یا اجسام بسیار ریزی از روی زمین درون زخم به دام بیفتند. باید هرچه سریع تر زخم را تمیز کنید و هر گونه ذره یا آلودگی را از بین ببرید. در غیر این صورت احتمال عفونت زخم افزایش می یابد. اگر احساس کردید که هر جسم ریزی درون اعماق پوست گیر نموده است، برای خارج کردن آن به پزشک مراجعه کنید. تصور نکنید که ساییدن پوست مفید است یا حتی آلودگی خود به خود از درون پوست خارج می گردد. اگر در خصوص تمیزی زخم و پوست خود مطمئن نیستید، به مطب متخصص بروید تا زخمتان را آنالیز کند.

7 راه برای پاک کردن پوست از آلودگی ها

از صابون برای تمیز کردن زخم استفاده می کنید

شاید تصورش را نکنید ولی صابون برای زخم ضرر دارد. یک صابون دست معمولی گاهی اوقات پوست را تحریک می نماید و موجب کند یا متوقف شدن روند درمانی و عفونت زخم می گردد. البته که نوع واکنش به مواد تمیزنماینده، در افراد مختلف متفاوت است، ولی چرا باید کاری را انجام داد که احتمال عفونت کردن داشته باشد؟ توصیه می گردد زخم را از تماس با مواد شیمیایی قوی و خشن دور نگه دارید.

از بستن خراشیدگی با باند یا چسب زخم دوری می کنید

اگر تصور می کنید بهتر است پوست بعد از بریدن یا زخم شدن نفس بکشد، باید بدانید که این تفکر اشتباه است. نبستن خراشیدگی و قرار دادن آن در معرض هوا می تواند عفونت زخم ایجاد کند. برای آنکه پوست بدن ترمیم گردد، باید سلول های جدید در منطقه مورد نظر تشکیل شوند. با پوشاندن زخم و مرطوب شدن ناحیه، این روند سریع تر پیش می رود. ولی هوا خوردن به زخم این شرایط را ایجاد نمی نماید.

یکی از بهترین روش های درمان زخم استفاده از پمادهایی مانند وازلین و آکوافور است که باعث هیدراته شدن زخم می شوند. بر اساس تحقیقات وازلین یا ژله نفتی از خشک شدن زخم جلوگیری می نماید. در واقع هرچه زخم خشک تر باشد، دیرتر بهبود می یابد.

چسب زخم هوشمند عفونت را تشخیص می دهد

زخمتان عمیق است

اگر زخم ایجاد شده بر روی پوست عمیق است و خصوصا در صورتی که در اثر برش یا برخورد یک جسم فلزی زنگ زده به وجود آمده باشد، شاید عفونت زخم به وجود نیاید، ولی حتما باید به دنبال روش های درمانی و دارویی باشید. سعی نکنید این مدل زخم را با روش های خانگی یا حتی استفاده از باند و وازلین درمان کنید. به گفته پزشکان عفونت زخم در این شرایط احتمال بیشتری دارد.

قرمزی اطراف زخم ماندگار است

طبیعی است که پوست اطراف زخم برای مدتی ملتهب و قرمز گردد یا حتی کمی درد داشته باشد. حتی ممکن است بافت این ناحیه گونه ای تغییر شکل دهد که با چرک اشتباه گرفته گردد. ولی زمانی باید به این علائم مشکوک شد که با گذشت زمان نه تنها وضعیت پوست بهتر نگردد، بلکه شرایط وخیم تری پیدا نمایند. قرمزی اطراف زخم می تواند نشان دهنده روند درمان باشد، ولی در صورتی که این رنگ ماندگار شده یا حتی در ناحیه اطراف نیز گسترش پیدا نموده است، محتمل است عفونت زخم رخ داده باشد. در این شرایط باید به سراغ پزشک باتجربه بروید.

درد زخم فروکش نمی نماید

قطعا بریدگی، خراشیدگی و زخم کمی یا حتی بیشتر درد دارد. ولی اگر این درد به جای آنکه به تدریج کاهش یابد، به نظر غیر طبیعی می رسد یا افزایش یافته است، باید به دلیل احتمال عفونت زخم به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانیذ: امواج صوتی سرعت بهبود زخم ها را بالا می برند

چرک زخم بوی نامطبوع بدهد یا سبز باشد

اگر زخمتان چرک نموده باشد، باید به رنگ و بوی آن دقت کنید. چنانچه متوجه شدید رنگ چرک سبز است و بوی نامطبوعی دارد، قطعا عفونت زخم رخ داده است و باید حتما با پزشک تماس بگیرید. ولی اگر مایع ترشح شده به رنگ زرد باشد، نباید نگران شوید. در واقع آنچه می بینید، بافت دانه ای نام دارد که نشان از فرآیند بهبود و ترمیم بافتی است و نباید با چرک اشتباه گرفته گردد.

احساس مریضی می کنید

شاید تصور کنید که علائم عفونت زخم تنها به پوست مربوط می گردد، ولی باید بدانید که این گونه نیست. با گسترش عفونت، بدن ضد حمله قوی تری پیش می گیرد و در این شرایط علائم بدنی مانند تب، اسهال، سردرگمی ذهنی یا حتی بی حالی اتفاق می افتد. از آنجایی که بدن هر فردی با دیگری متفاوت است، اگر بعد از تشکیل زخم بزرگ و شدید در بدن احساس بیماری داشتید، به پزشک مراجعه کنید تا پوست و علائم عفونت زخم را آنالیز کند. اگر این وضعیت خود را نادیده بگیرید، ممکن است شرایط عفونت وخیم تر گردد.

چه زمانی عفونت زخم وضعیت حادی پیدا می نماید؟

ممکن است عفونت زخم و پوست به یک تهدید جدی تبدیل شوند و قطعا این شرایط در طول یک شب اتفاق نمی افتد. برای مثال عفونت حاصل از باکتری استافیلو کوکوس از این دسته عفونت ها به شمار می رود، این میکروب معمولا بر روی پوست افراد سالم یافت می گردد. در شرایط عادی این باکتری مشکل آفرین نیست ولی زمانی که به بدن حمله کند، عفونت استاف که کشنده است را با ایجاد سمیت در جریان خون به وجود می آورد.

دنیای بدون باکتری چگونه خواهد بود؟

سلولیت، یکی از عفونت های ایجاد شده توسط باکتری استاف است که منجر به قرمزی، تورم، زخم یا ترشحات پوستی (معمولا در قسمت های انتهایی پا) می گردد.

زرد زخم نیز یکی دیگر از عفونت های پوستی است که توسط باکتری استاف به وجود می آید. این وضعیت بثورات واگیردار و دردناکی است و به طور معمول تاول های بزرگ حاوی مایع و ترشحات ایجاد می نماید که رنگ کهربایی دارد. اگر هر کدام از این علائم عفونت زخم و پوست را مشاهده کردید، حتما به مطب پزشک بروید تا با آنالیز علائم و آغاز روند درمانی مانند مصرف آنتی بیوتیک یا تخلیه تاول ها، مشکل بهبود یابد.

منیع: The Healthy

منبع: دیجیکالا مگ

به "علائم عفونت زخم یا خراشیدگی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم عفونت زخم یا خراشیدگی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید