مستند مهین راوی راز های تنها قاتل سریالی زن ایران

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، سریال مهین پنج قسمت سی دقیقه ای است و یک سری جزئیات بیشتر دارد؛ مثلاً جزئیات بیشتری درباره قتل ها وجود دارد که در نسخه سینمایی گفته نشده است.

مستند مهین راوی راز های تنها قاتل سریالی زن ایران

علی سیف الهی| مهین اولین تجربه بلند محمدحسین حیدری است. مستندی درباره مهین قدیری، اولین و تنها قاتل سریالی زن ایران که اخبار قتل های او لابه لای خبر های حوادث سال 88 گم شد، اما اهالی قزوین داستان قتل های او در آن سال ها را خوب به یاد دارند.

حیدری متولد 1368 است و پیش از این تجربه تدوین و صداگذاری داشته و از تجربه های او می توان به تدوین مستند رزم آرا؛ یک دوسیه مسکوت اشاره نمود.

حیدری در این مصاحبه مقابل سیداحسان عمادی، کارگردان همین مستند نشسته تا از جزئیات متن و اجرای مستند مهین بگوید. عمادی هم که سال ها سابقه روزنامه نگاری دارد، در این مصاحبه گاهی مثل یک مخاطب سؤال پرسیده، گاهی مثل یک همکار پیشنهاد هایی به او داده و گاهی مثل یک منتقد نسبت به برخی تصمیم های کارگردان انتقاد نموده است.

مهین که این روز ها دومین مستند پرفروش اکران گروه هنر و تجربه پس از در جست وجوی فریده است، در جشنواره فیلم شهر جایزه های بهترین فیلم، کارگردانی و دستاورد فنی-هنری را دریافت کرد و یکی از پنج مستند حاضر در سی وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود.

از بین این همه سوژه برای ساخت فیلم مستند، چی شد که قتل را انتخاب کردی؟

موضوعات اجتماعی همواره دغدغه ام بوده است. قتل هم یکی از آن ها و شاید بزرگترین تابویی است که هر انسانی می تواند آن را بشکند. خیلی از قتل ها در شرایط استرس، فشار، دعوا و به صورت هیجانی اتفاق می افتد، اما داستان قاتل های سریالی کاملاً فرق می نماید.

جرقه اش چطوری در ذهنت خورد؟ در واقع چرا فکر کردی یک ماجرای پلیسی سوژه خوبی برای مستندسازی است؟

وقتی در ذهنم عقب تر رفتم، دیدم در بچگی با سریال های پوآرو و ناوارو و دیگر سریال ها و فیلم های پلیسی همواره ارتباط خوبی داشته ام. یادم است وقتی سنم کم بود، خانواده موقع پخش سریال می خوابیدند، ولی من بیدار می ماندم و آن ها را نگاه می کردم.

مثلاً یادم است در یک فیلم ایرانی آقای داوود رشیدی در نقش قاتل، زنش را کشت و در یک لانه مرغ دفن کرد. این کد ها از بچگی در ذهنم مانده و این فضا ها از همان موقع ناخواسته برایم شکل گرفت. پله پله پیش رفت و درباره اش کتاب هم خواندم.

یعنی پیشنهادی برای ساخت این پروژه در کار نبود.

خودم به مهدی مطهر (تهیه نماینده) پیشنهاد دادم. موضوعات اجتماعی مثل بچه های خیابانی همواره دغدغه ام بوده. وقتی در این فضا ها هستی، ناخواسته زندگی ات تأثیرات بدی می گیرد. شاید حرفم شعاری باشد، ولی همواره دوست داری یک کاری کنی که آدم ها فکرشان عوض شود و اتفاق خوبی بیفتد.

نکته این است که هر چقدر پیش می روی، چیز هایی را کشف می کنی که شاید حتی بازپرس و نیرو های اداره آگاهی هم به آن فکر ننموده اند. وقتی فیلم می سازی، اطلاعاتت هم بیشتر می شود. نفسِ این اتفاق هم برایم جذاب است. اصلاً یکی از دغدغه های مشترک من و مهدی اسدزاده (نویسنده) این است که ای کاش کارآگاه می شدیم!

چرا رفتی سراغ قاتل سریالی؟

قتل ها معمولاً به دلیل اتفاق و هیجان اتفاق می افتند، ولی قتل های سریالی داستان دیگری دارد. اینکه یک نفر نقشه می کشد یک نفر دیگر را بکشد، خیلی عجیب و پیچیده است.

تحقیقاتت را از چه نقطه ای آغاز کردی؟

وقتی جست وجو درباره یک موضوع را بیشتر پیش می بری، متوجه می شوی همه چیز هایی که می خوانی درست نیست. برای مثال در اینترنت شاید از یک موضوع هفت -هشت روایت وجود داشته باشد که فقط دوتای آن ها درست است.

اینکه تشخیص بدهی کدام درست است، خیلی سخت است. به نظرم راهی که معمولاً جواب می دهد، عکس است. تو اگر تحقیق خوبی داشته باشی، از عکس های خاص می فهمی که این موضوع درست است یا نه و با دیدن آن ها اطلاعات نابی به دستت می رسد. ما از سال 94 که کار روی این قتل های سریال را آغاز نموده ایم، متوقف نشده ایم. به خاطر همین روز به روز اطلاعات مان درباره قاتل های سریالی و قتل ها بیشتر می شود.

اصلاً توانستید به پرونده مهین قدیری دسترسی پیدا کنید؟

بله. درباره این موضوعات دو پرونده وجود دارد؛ یکی در اداره آگاهی و یکی در قوه قضائیه. پرونده های آگاهی معمولاً اطلاعات خصوصی زیادی مثل مکالمات، شماره تماس ها، شگرد های پلیسی و... دارد و سخت تر می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

معمولاً اطلاعات بهتر این پرونده را می دهند به قوه قضائیه. مهین قدیری شش پرونده داشت که پنج- شش هزار برگه بود. نکته مهم این بود که مهدی اسدزاده (نویسنده) حقوق خوانده بود و به موضوعات جنایی علاقه داشت. به خاطر همین اطلاعات مهم تر را با هم دسته بندی کردیم.

مهم ترین اطلاعات، برگه های بازپرسی مهین بود. در هر مرحله از کار باید قوه قضائیه را هم قانع می کردیم و برای این کار کلی تعهد دادیم.

در مرحله خواندن پرونده، چه موضوعاتی برایتان جذاب شد که از قبلش نمی دانستید؟

اتفاقاتی مثل صحنه آغاز فیلم. همین پلانی که یک راننده به مهین می گوید آشغال نریز! همه این اتفاقات واقعی بود. عکس های اصلی جنازه ها را هم در همین مرحله دیدیم.

وقتی این پروند ه ها را می خوانی، تجربه ات بیشتر می شود. مثلاً می فهمی جزئیات اطلاعاتی که در برگه های بازپرسی پرونده آگاهی نوشته شده با جزئیاتی که بازپرس قوه قضائیه نوشته، فرق دارد. این اطلاعات باعث شد مهینی را که در ذهن مان بود، کامل تر بسازیم.

مدام تصویرمان تغییر می کرد و جزئیاتش بیشتر می شد. جلوتر به جایی رسیدیم که اطلاعات من از مأموران آگاهی و بازپرس پرونده بیشتر شد. این فرآیند برای آدم لذت بخش است.

دلیل خاصی داشت که سراغ خانواده مهین یا بستگان مقتولان نرفتید؟

این قدر نزدیک نرفتیم، ولی از هر کسی که لازم بود، تحقیق کردیم. چون هدف مان از اول معین بود و می خواستیم مهین را خاکستری نشان بدهیم. برای همین نه سمت خانواده ها مقتولان رفتیم، نه سمت خانواده قاتل تا تصویرمان خدشه دار نشود و محور اصلی اطلاعات مسئولان آگاهی و قوه قضائیه شد.

چون آن ها از این سوژه ها زیاد دیده اند و تصویر روشن تری به ما می دادند. نکته جالب این است که وقتی مسائل روانشناسی و جامعه شناسی مرتبط با این پرونده ها را می خوانی، متوجه می شوی که خیلی از نیرو های اداره آگاهی یا بازپرس ها ناخواسته یک سری اطلاعات دارند که بر اساس تجربه روبروه با سوژه های مختلف به دست آورده اند و همان نظرات کارشناسی روانشناسان و جامعه شناسان است.

در پرونده مهین شخصیت قاتل، نحوه انجام قتل ها، چگونگی پیدا شدن قاتل و... جذاب است، اما خب این موضوع را به شکل های مختلفی می توان نمایش داد. شما به دنبال پررنگ کردن چه چیزی از دلِ این قصه پلیسی بودید؟

یکی از هدف ها، خاکستری نشان دادن قاتل بود. می خواستیم قضاوت را بگذاریم بر عهده مردم. یکی که مجرم است، معین است که مجرم است. اینکه بگوییم تو مجرمی، سخت نیست. کار سخت تر این بود که از زاویه های دیگری هم به ماجرا نگاه کنیم و به این نتیجه برسیم این اتفاقاتی که برای مهین افتاده، ممکن است برای همه اتفاق بیفتد. ممکن است همه ما قاتل یا قربانی باشیم. این ها چیز های دور از ما نیست. در این پرونده کسی فکر نمی نموده قربانی مهین باشد، کسی هم فکر نمی نموده که مهین بتواند قاتل باشد.

این حرف قشنگی است، ولی خب خودش هم به نوعی قضاوت محسوب می شود.

بله. ولی ما می گوییم از زاویه دیگری به ماجرا نگاه کنیم. زنی که معمولی بوده و زندگی روزمره و اعتقاداتی هم داشته، قتل انجام می دهد! مهم، رسیدن به دلایل این وضعیت بود.

برای رسیدن به این هدف، چه نقطه هایی را در روایت و فیلمنامه تان مورد توجه قرار دادید که شاید در پرونده یا گزارش های مطبوعاتی چندان مد نظر قرار نگرفته بود؟

برای ما این مهم بود که درام شکل بگیرد. ما سعی کردیم که همه نقطه ها را در فیلمنامه بگذاریم. در مرحله اول یک سری چیز ها برایمان هیجان انگیز بود، ولی دیدیم شاید به خانواده مهین لطمه می خورد یا ما را از داستان دور می نماید. سعی کردیم یک حس انسانی هم در کار داشته باشیم و فقط به اینکه فیلم بسازیم فکر نکردیم.

به اینکه چه تبعاتی دارد هم فکر کردیم. خانواده های مهین و مقتولان برای ما مهم بودند. از طرفی جزئیات برای من خیلی مهم است. به خاطر همین سعی کردیم شخصیت مهین را با کد هایی که در فیلم می گذاریم، نشان بدهیم. شاید ما اوایل تصویر روشنی از شخصیت نداریم، ولی وقتی این کد ها را کنار هم می گذاریم، به یک تصویر نسبتاً روشن می رسیم.

مثلاً جمله آخر مهین که می گوید من ساخته این شهرم، برایمان مهم بود. شاید بگویی با این حرف اتهام را از خودش دور می نماید، اما واقعیت این است که وقتی کسی به این نقطه می رسد، همه ما در آن مؤثر هستیم. یا مثلاً در آخر فیلم می گوییم قتل ها ادامه دارد. به هر حال با اعدام یک قاتل پرونده این موضوع بسته نمی شود و راه های دیگری باید رفت که این موضوع ادامه پیدا نکند.

تصویری که از پلیس نشان می دهیم هم متفاوت است. پلیس های فیلم ما در بازپرسی ها و کارشناس ها وقار خاصی دارند که شاید تو در فیلم های پلیسی مشابه آن ها را که خشونت نداشته باشند، نمی بینی.

اینکه می گویید می خواستیم مهین خاکستری باشد، تصمیمی بود که از قبل، برای سمت و سو و نگاه فیلم تان گرفته بودید، یا حسی بود که به مرور نسبت به مهین در شما شکل گرفت؟

تصمیم گرفته بودیم. در واقع ما برای نزدیک شدن به مهین حدودی را معین کردیم. شاید این نگاه درباره بیجه یا سالک محمودی فرق می نماید، چون مهین قدیری سوژه خاص تری است؛

و چرا این تصمیم را گرفتید؟

اینکه مخاطب با خودش بگوید من هم می توانم قاتل باشم یا رفتار من باعث می شود یک نفر قاتل باشد، مهم بود. یعنی مخاطب خودش را جدای از آن سوژه نبیند. همه چیز برای او ملموس باشد و بتواند چگونگی این اتفاق را ببیند. خیلی از مخاطبان مذهبی به من گفتند ما وقتی مهین را دیدیم، به خودمان گفتیم ما که نماز می خوانیم هم محتمل است قاتل شویم! خدا را شکر می کنم که به این هدف رسیده ایم.

با این حرف موافقم. مثلاً فیلم به خوبی توانسته این سؤال را در ذهن مخاطب ایجاد کند که چطور آدمی که در بازسازی قتل اولش گریه می نموده، چند روز بعد موقع صحبت از کوبیدن سنگ به سر یکی دیگر از مقتولان (که با قساوت بیشتری همراه است)، آن طور آرام و خونسرد کارش را شرح می دهد. اما به نظرت آیا ضروری است عمداً سعی کنیم به سوژه مان نزدیک نشویم، مبادا که تصویر دیگری از او در ذهن مان شکل بگیرد؟ نمی خواستی به عنوان سازنده مستند، تا حد ممکن همه چیز را درباره سوژه ات بدانی، بعداً تصمیم بگیری که حالا چه چیز هایی را می خواهی در فیلمت نشان بدهی و چه چیز هایی را نه؟

خودمان مستقیم با این خانواده ها حرف نزدیم، اما با کسانی که مرتبط بوده اند حرف زدیم. به خاطر همین اطلاعات کامل داشتیم. مثلاً برای گریه قتل اول چند تحلیل می توان داشت. یک دلیل، قتلِ اول بودن و آغاز کار است. مهین بعد از دو روز اعتراف می نماید و بعد از این سریع می گویند برویم صحنه را بازسازی کنیم.

روز های بعد راحت تر است، چون اعتراف نموده. درباره یک قتل دیگر هم ناراحت است، چون فامیل شان است. در واقع ما خیلی از اطلاعات پرونده را به کد تبدیل نموده ایم.

مهین به عنوان یک قاتل سریالی، این پتانسیل را در خودش دارد که دست کم در لحظاتی حس نفرت مخاطب را تحریک کند. حتی جایی از فیلم درباره زنی که طعمه اش بوده و ماشین را ترک نموده و نگذاشته نقشه مهین عملی شود، می گوید: بازار سیار طلا بود، اما هیچی که نداد هیچی، چهارهزار تومنم به خاطرش جریمه شدم!

با این حال مخاطب در بیشتر لحظات با مهین همراه می شود (مثل صحنه قتل صاحب خانه که به ادعای مهین، قصد آزار جنسی او را داشته) و نهایتاً گاهی از خونسردی او تعجب می نماید. یعنی حس های مختلفی از همراهی و همدلی تا غم و اندوه تا بهت و شگفتی در ذهن بیننده شکل می گیرد، اما اثر چندانی از نفرت نسبت به مهین نیست. برای ساختن چنین تصویری از مهین عمدی داشتید؟

من نقطه هایی را برای حس تنفر پیدا کردن گذاشته ام، اما اگر کار ننموده، این یک بحث دیگر است. خیلی ها می گویند به خاطر همین صحنه حالشان بد شده و از مهین متنفر شده اند و می گویند چقدر آدم کثیفی است. قضاوت با مردم است.

یا در نریشن هم آمده که مهین دنبال یک نفر می شود که چک امروزش صاف شود! یا مثلاً در صحنه قتل صاحبخانه از مهین می پرسند که آیا تو پولی برداشتی، جواب می دهد نه، ولی می بینیم که برداشته. همه این ها کنار هم است. مهین مجموعه ای از همین رفتار ها است که اگر کنار هم بگذارید، جواب خیلی از سؤال هایتان به دست می آید.

مهین یک فیلم 95 دقیقه ای است که با وقوع قتل ها آغاز می شود. گروهی از تهران به قزوین می روند و سرنخ ها را تا دستگیری و اعتراف قاتل و بازسازی قتل اول پیگیری می نمایند. تا اینجا (یعنی تقریباً نیمه فیلم)، قصه خوب پیش می رود. اما از اینجا به بعد تا دادگاه نهایی، فقط نحوه انجام باقی قتل ها تشریح می شود. به نظرت بعد از بازسازی قتل اول، نباید ریتم فیلم تا رسیدن به نقطه پایانی اش تندتر می شد؟

ما از اینجا به بعد با خود شخصیت مهین طرف هستیم. در هر کدام از بازسازی ها کلی کد و اطلاعات جدید وجود دارد. مثلاً می فهمیم مهین روابط عمومی خوبی دارد، رابطه اش با مادرش بد است، رابطه اش با دخترش چطوری است، عذاب وجدان دارد، رابطه اش با شوهرش چطور است، کی ازدواج نموده، در کودکی اسمی که برای خود انتخاب نموده هادی است، نسبت به زن و مرد چه تفکری دارد و... یک جا گریه می نماید، یک جا می گوید یا فاطمه زهرا و... ما می خواستیم در این بازسازی ها شخصیت مهین بیشتر شناخته شود.

به نظر می رسد شیوه ساده و سرراستی را برای روایت میانه تا انتهای فیلم انتخاب کرد ید؛ قتل ها را یکی یکی ببینیم و حرف های مهین را از خلال شان بشنویم. به فرم روایی دیگری هم فکر نموده بودید که هم اطلاعات قتل ها را منتقل کند هم سکانس های بازسازی این قدر طولانی نشود؟

ما به فرم های دیگری هم فکر نموده بودیم، اما می خواستیم موضوع را ساده کنیم. ما شش قتل داریم و کلی جزئیات از زندگی یک آدم که باید در 90 دقیقه روایت می شد. برای ما مهم بود که تماشاگر یک سری از این اطلاعات را حتماً با خودش ببرد.

نمی خواستیم گنگ شود وگرنه معمایی تر کردن این روایت کار سختی نبود. برای ما این مهم بود که نشان بدهیم یک آدم چطوری به یک قاتل تبدیل می شود. اگر فرم روایت را پیچیده می کردیم، جذابیت معما ها و تصویر ها مهم تر می شد، اما ما می خواستیم شخصیت مهین، رفتارها، رابطه ها و... پررنگ شود؛ خود مهین. جذابیت های فرمی سینمایی ممکن بود حرف اصلی فیلم را گم کند.

بگذار یک جور دیگر بپرسم؛ نمی شد همین قصه را در 75 دقیقه تعریف کرد؟

حرف هایی که می خواستیم بگوییم، در همین زمان قابل تعریف بود؛ البته معتقدم هیچ کاری کامل نیست.

برای من هم در مجموع فیلم جذابی بود. از کسی هم نشنیدم که نظر منفی کلی روی فیلم داشته باشد؛ ولی بعد از فاش شدن معمای قتل، دیگر این سؤال که بعدش چی می شه؟ و قاتل کیه؟ برای مخاطب از بین می رود و انگیزه اش برای دنبال کردن داستان کم می شود. خودت احیاناً با این نظر روبرو نشده ای که کسانی گفته باشند یک جا هایی از فیلم خسته شده اند یا حوصله شان سر رفته؟

به هر حال نظر های مختلفی وجود دارد. عده ای می گویند کاش نیمه دوم فیلم طولانی تر بود، چون کنجکاوند بدانند مهین چطور آدمی است. عده ای هم با تو هم نظر هستند. عده ای هم می گویند همین شکل فعلی خوب است.

چه شد که تصمیم گرفتید برخی اتفاقات پرونده را بازسازی کنید؟ در واقع یک ضرورت بود (چون برای تصویری کردن بخش هایی از روایت، چاره دیگری نداشتید) یا یک انتخاب؟

هدف ما از اول بازسازی بود. دلیل ما این بود که می دانستیم یک سری اطلاعات وجود دارد که در پرونده نیست. اوایل کار هم نمی دانستیم که آیا از مهین قدیری فیلمی وجود دارد یا نه. برای اینکه شخصیت را کامل تر نشان بدهیم و اطلاعات را به وسیله کلام منتقل نکنیم، از اول به بازسازی فکر نموده بودیم. ما در این کار ریسک های زیادی انجام دادیم.

مثلاً سرهنگ عطایی، کارآگاه پرونده، نریشن فیلم را خواند؛ یا این اولین تجربه من در بازسازی بود. هدف ما این بود که بازسازی های ما از فیلم هایی که بعد ها از مهین به دستمان رسید، قابل تفکیک باشد؛ حتی ماشین واقعی مهین در تصاویر آگاهی کرم رنگ است، اما ماشین ما در بازسازی ها زردرنگ است؛ یا خود بازیگر ما شباهتی به مهینِ واقعی ندارد. می خواستیم جدا باشد که بگوییم این فقط مهین نیست؛ مهین های دیگری هم هستند که می توانند یک سری حالت ها و ویژگی هایی داشته باشند که بتوانند چنین کار هایی را انجام بدهند

. خود اعظم عرفانی، بازیگر نقش مهین، متولد قزوین است و آن سال ها ماجرا را پیگیری می نموده اند یا حتی 70-80 درصد لوکیشن های خارجی ما همان لوکیشن های واقعی هستند که مهین در آن ها قتل انجام داده است.

به لحاظ حسی چه طراحی ای در ذهنت داشتی؟

وقتی لوکیشن های اصلی را انتخاب کردیم، می خواستیم حس هایی که مهین در آن لحظه داشته، دربیاید. یک سری حس ها به کاراکتر ها برمی شود، یک سری هم به موقعیت ها. ما می خواستیم حس موقعیت ها را دربیاوریم. کسانی مثل آقای عطایی که بازسازی ها را دیده بودند، گفتند اعظم عرفانی انگار واقعاً دارد قتل انجام می دهد.

من پلاتِ کلی را به او و گروه گفته بودم، اما هیچ کس نمی دانست دقیقاً چه اتفاقی قرار است بیفتد. یکدفعه می گفتیم اینجا مهین قرار است قتل انجام بدهد. خود بازیگر وقتی اولین قتل را بازسازی کردیم، گوشه خیابان آغاز کرد به گریه. همین اتفاقی که برای مهین قدیری افتاده بود، برای بازیگر هم افتاد. بازیگر ما هم در قتل های بعدی آرام تر و راحت تر پیش رفت!

الان بازسازی ها چقدر به چیزی که در ذهنت بوده نزدیک شده است؟

باید به شرایط کار هم نگاه کرد. بودجه کار محدود بود یا بازیگران نقش پلیس واقعاً پلیس بودند. موقع بازسازی ها به خاطر سختی شرایط، سه بار تا مرز تعطیلی پروژه پیش رفتیم. به خاطر این مسائل یک سری دکوپاژ ها در ذهنم بود که نمی شد انجام داد و باید سریع عوض می کردم.

نسبت به پتانسیل و اتفاقاتی که افتاد، ما بهترین کاری را که می توانستیم ساخته ایم. ما هیچ بازیگر خاصی نداریم و گاهی در یک روز مجبور بودیم در پنج لوکیشن مختلف کار کنیم. لوکیشن هایی که اتفاقات، کنش ها، لباس ها و حس هایش فرق می کرد.

من صحنه هایی از فیلمت را که مختصات و بخصوص آدم های معین و واضحی ندارد، دوست دارم. مثل اینسرت کله پاچه یا قاب بسته از تسمه پروانه ای که جا مانده یا اولین صحنه ای که پلیس ها سر صحنه قتل حاضر می شوند و دیالوگ های نامفهوم شان را می شنویم.

اما انگار هرچه قاب دوربین بازتر شده و سکانس ها طولانی تر و روایی تر، با اجرایی روبرویم که چیزی به فیلم اضافه نمی نماید. انگار وقایع خیلی ساده و بی احساس به اولین شکلی که به ذهن می رسند، تبدیل به تصویر شده اند؛ مثل وقتی که مهین برای دریافت اسلحه با خلافکار ها چانه می زند، یا دستگیری آدم ها در بازار میوه، یا فصل دستگیری خود مهین. این نما های باز -که در آن ها مختصات قاب و شخصیت ها را بهتر می شناسیم- چیزی بیشتر از تصویر کردن باند صوتی فیلم نیست. شاید اگر همین صحنه ها را با زاویه ای بسته تر و غیرمعرف تر و البته کوتاه تر می گرفتی، تأثیر بیشتری می گذاشت.

دکوپاژ صحنه دستگیری چیز دیگری بود، اما کارمان طول کشید و نیرو های پلیس گفتند ما فردا باید برویم سر کار. همسایه های آن لوکیشن هم می توانستند اعتراض نمایند. در این فشار باید دکوپاژ های دیگری طراحی می کردیم. در این فضا من شاید 10 تا از نما هایی را که می خواستم، نگرفتم

در دستگیری های بازار هم نکته مهم برای ما این بود که کسی دوربین را نمی بیند. دوربین مخفی است و همه آن ری اکشن ها طبیعی است. این واکنش مردم نسبت به اتفاقی است که شوکه می شوند. یک عده می خندند و به زندگی شان ادامه می دهند. می خواستم نشان بدهم که مهین در ذهن خیلی ها انگار همین وضعیت را دارد. یک شوک می دهد، آن ها هم می خندند و بعد به زندگی عادی شان می پر دازند.

این ایده خوبی است، اما خب الان چنین چیزی در فیلم احساس نمی شود؛ شاید، چون به تم فیلم تبدیل نشده است.

بعد کات می خورد به دادگاه که یک عالم مردم نشسته اند و موضوع را تماشا می نمایند. مثلاً با یکی دو برداشت پلان ها را می گرفتیم. قتلِ اسماعیل نزدیک ترین پلان به خواسته های ما بود. دکوپاژ این قتل با همه فرق دارد. دوربینی که در حال جنب وجوش است، دوربین آگاهی است و دوربین ما ثابت است.

ولی تو اصلاً این تفاوت را حس نمی کنی، چون داستان پیش می رود. من همواره حسرت می خورم که چرا به خاطر شرایط یک سری از ایده ها را تصویر نگرفته ام. این حرف ها به خروجی کار ربطی ندارد، ولی این خروجی بهترین خروجی نسبت به شرایط ما بوده است.

ظاهراً قرار است یک نسخه سریالی هم از مهین پخش شود.

سریال مهین پنج قسمت سی دقیقه ای است و یک سری جزئیات بیشتر دارد؛ مثلاً جزئیات بیشتری درباره قتل ها وجود دارد که در نسخه سینمایی گفته نشده است.

اکران مهین در گروه هنر و تجربه چطور بوده؟

خوب است که هنر و تجربه فیلم مستند پخش می نماید، ولی نباید در این مرحله متوقف شویم. خیلی از فیلم های مستند از فیلم های داستانی اکران شده بهتر هستند، اما مردم این موضوع را نمی دانند. شاید تأثیری که فیلم های مستند می گذارند خیلی هم بیشتر است، اما هیچ امکانی برای دیده شدن این مستند ها وجود ندارد. با تیزر های تلویزیونی، تبلیغات بهتر، سالن های بهتر و... شرایط بیشتر دیده شدن مستند ها را فراهم کرد.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید

به "مستند مهین راوی راز های تنها قاتل سریالی زن ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستند مهین راوی راز های تنها قاتل سریالی زن ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید