نشانه های پنهان دیابت که باید جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، تشخیص زودهنگام هر نوع بیماری از جمله دیابت، به درمان موثرتر آن یاری بسیاری می نماید.

نشانه های پنهان دیابت که باید جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ 3 جعبه به نقل از وبلاگ 3 جعبه، بسیاری از نشانه های پنهان دیابت نوع 1 و 2 مشابه هستند. دیابت نوع 2 می تواند خود را آهسته تر نشان دهد و متوجه وجودش نشوید تا اینکه در یک آزمایش خون معمولی تشخیص داده گردد. اما دیابت نوع 1 می تواند نشانه هایی شبیه نوع 2 را با سرعت و شدت بسیار نشان دهد.

تشخیص زودهنگام هر نوع بیماری از جمله دیابت، به درمان موثرتر آن یاری بسیاری می نماید. با ما همراه باشید تا با تعدادی از نشانه های پنهان دیابت آشنا شوید.

1. تشنگی بیش از حد و تکرر ادرار

آیا بیش از 6 بار در روز ادرار می کنید؟ آیا با تشنگی بیش از حد و غیرقابل رفع همراه است؟ در حالیکه این تغییر می تواند به علت نوسانات طبیعی بدن و عوامل خارجی باشد، اما یکی از نشانه های مهم در هر دو نوع دیابت است. قند خون بالا عامل اصلی محسوب می گردد که کلیه ها را وادار به فراوری ادرار بیشتر می نماید. این نشانه برای دیابت نوع 1، نوع 2، و پیش دیابت است.

2. کاهش وزن بی علت

وقتی به صورت مکرر ادرار نموده و گلوکز اضافه را از بدن خارج می کنید، کالری ها را هم با آن دفع می کنید که این امر می تواند باعث کاهش کالری های مورد احتیاج بدن برای سوخت و ساز، و در نتیجه کاهش وزن سریع گردد. در واقع این نشانه در دیابت نوع 1 رایج تر است.

3. عفونت های پوستی و قارچی مداوم و کبودی هایی که التیام نمی یابند

آیا بریدگی، عفونت، یا کبودی دارید که التیام یافتنش مدت ها طول می کشد؟ قند خون بالا به مدت طولانی، می تواند فرآیند التیام پوست را آهسته سازد و به این ترتیب شما را مستعد ابتلا به عفونت ها کند. عفونت قارچی هم می تواند هم در مردان و هم در زنان رایج باشد. این نشانه برای دیابت نوع 1 و نوع 2 است.

4. خشکی دهان یا تشنگی

این نشانه پنهان دیابت هم مثل بیشتر نشانه ها با قند خون بالا در ارتباط است. سطح بالای قند خون باعث تشنگی زیاد و تکرر ادرار می گردد که نهایتاً به تشنگی غیرقابل رفع شدن منتهی می گردد. این نشانه در دیابت نوع 1 و 2 مشترک است.

5. اشتهای بیشتر پس از مصرف غذا

آیا تا به حال پیش آمده است که یک وعده غذا بخورید، بعد طی چند ساعت احساس گرسنگی شدید و ضعف به شما دست دهد؟ ممکن است دیابت داشته باشید. گلوکز اضافه در بدن شما حاضر است. اما سلول ها مانند حالت عادی آن را جذب نمی نمایند. بدن شما هم نمی تواند گلوکز اضافه را به اسم سوخت بسوزاند، پس به وسیله ادرار دفع می گردد.

این امر باعث می گردد که بدن سوخت بیشتری بخواهد و به شما علامت دهد بیشتر بخورید. این چرخه، با توجه به فرد، می تواند به افزایش یا کاهش وزن منتهی گردد. گرسنگی زیاد بعد از خوردن غذا می تواند در دیابت نوع 1 و 2 رخ دهد. در پیش دیابت هم به اسم یک نشانه هشداردهنده اولیه رایج است.

6. درد شکم همراه یا بدون استفراغ و تهوع

این درد با عصب واگ در ارتباط است و آسیب به آن در بیماری دیابت متداول است، به خصوص اگر درمان نگردد. آسیب به عصب واگ می تواند هضم را آهسته سازد که منجر به درد می گردد. تهوع و استفراغ هم می تواند اتفاق بیفتد. افراد در هر دو نوع دیابت می توانند این نشانه را تجربه نمایند، اما در نوع 1 رایج تر است.

7. خستگی مفرط

علت واقعی خستگی در افراد دیابتی هنوز در دست آنالیز است، اما پزشکان و دانشمندان اتفاق نظر دارند که این خستگی وجود دارد و از آن شکایت می گردد. این نشانه ها از سندروم خستگی مزمن تقلید می نمایند و بسیاری از افراد دیابتی آن را به اسم تشخیص ثانویه دریافت می نمایند.

8. احساس لرزش

یکی از نشانه های پنهان دیابت احساس لرزش در بدن است. وقتی قند خون تغییر می نماید، ممکن است احساس لرزش کنید. یادتان باشد این اتفاق می تواند با افت یا خیزش قند خون رخ دهد. تثبیت و حفظ سطح قند خون سالم می تواند این نشانه را رفع کند. این نشانه در هر دو نوع دیابت دیده می گردد.

9. سوزن سوزن شدن دست و پا

آیا در دست ها یا پاهایتان احساس کرختی یا سوزن سوزن شدن داشته اید که نتوانید شرح دهید؟ نوروپاتی دیابتی می تواند از دلایل آن باشد. ظهور این نشانه می تواند سال ها طول بکشد، چرا که آسیب به عصب ها به مرور رخ می دهد.

با این حال، اگر دیابت شما تشخیص داده نشده باشد و با قند خون بالا زندگی نموده باشید، می تواند اولین نشانه شما باشد. این نشانه در هر دو نوع دیابت دیده می گردد.

10. تاری دید

تاری دید یکی از نشانه های اولیه ای است که بسیاری از افراد نادیده می گیرند. اولین گام برای شما مراجعه به چشم پزشک و آنالیز دید شما است. شاید بینایی شما به قدری تغییر نموده که قابل چشم پوشی باشد.

با این حال، در صورت عدم درمان، این تاری دید می تواند تبدیل به رتینوپاتی دیابتی گردد که منجر به نابینایی می گردد. اگر تاری دید ناگهانی را تجربه می کنید، به پزشک و چشم پزشک مراجعه کنید.

منبع: جام جم آنلاین

به "نشانه های پنهان دیابت که باید جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های پنهان دیابت که باید جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید