چرا زعفران کشاورزان به قیمت مصوب خریداری نمی گردد؟

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، تهران (پانا) - در حالی که قیمت مصوب هرکیلو زعفران 20 میلیون تومان است اما به دلایل مختلف، قیمت این محصول در بازار تا حد 9 میلیون تومان افت نموده است.

چرا زعفران کشاورزان به قیمت مصوب خریداری نمی گردد؟

به گزارش وبلاگ 3 جعبه، محسن زنگنه نماینده مجلس شورای اسلامی در برنامه گفت و گوی 18:30 شبکه خبر در خصوص دلایل خریداری نشدن زعفران کشاورزان به قیمت مصوب، توضیح داد: رئیس اتحادیه صادرنمایندگان زعفران این محصول را به قیمت هرکیلوگرم 9 میلیون تومان می خرد، درحالی که قیمت مصوب 20 میلیون تومان است. همین افراد زعفران را به قیمت 1500 دلار (بیش از 40 میلیون تومان) صادر می نمایند.

او اضافه کرد: کشاورزی که برای هر کیلوگرم زعفران حداقل 12 میلیون تومان هزینه نموده، چاره ای جز فروش دسترنج یکساله اش به هر قیمتی که خریدار عمده معین نموده، ندارد.

این نماینده مجلس گفت: امکان دریافت وام برای خریداران عمده زعفران فراهم است، اما شورای ملی زعفران به تعهداتش عمل نمی کند.

او با بیان این که در خصوص محصول زعفران باید کار های اساسی و بنیادی زیادی صورت گیرد گفت: ابتدا در زمینه کاشت، داشت و برداشت این محصول باید به گونه ای برنامه ریزی گردد تا زعفران فراوری شده به استاندارد های روز جهان نزدیک گردد که متولی این امر نیز جهاد کشاورزی است.

زنگنه گفت: موضوع دیگری که باید درباره زعفران به آن توجه گردد قیمت گذاری و مدیریت توزیع، صادرات و فروش این محصول است که در این باره جلسات زیادی با فراورینمایندگان، صادرنمایندگان عمده و همچنین شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرنمایندگان برگزار شده است.

او ادامه داد: آنچه مجلس یازدهم در خصوص زعفران باید انجام دهد بازنگری در قوانین مربوط به صادرات این محصول و هدفمندکردن آنهاست، زیرا صادرات بی برنامه و بدون استاندارد در مقابل سودآوری بالای این محصول باعث شده که هر چند بیش از 90 درصد زعفران جهان در ایران و به ویژه خراسان رضوی فراوری می گردد، اما از لحاظ قیمتی و ارزش اضافه نموده ای که وارد کشور می گردد قابل توجه نیست.

قیمت فعلی خرید زعفران از کشاورزان منصفانه نیست

احتشام رئیس شورای ملی زعفران هم در ادامه برنامه اعلام نمود: همه ما قبول داریم که قیمت فعلی برای خرید زعفران از کشاورزان منصفانه نیست.

احتشام اضافه کرد: حدود یک هفته زعفران به قیمت مصوب (حدود 20 میلیون تومان) از کشاورزان خریداری شد، اما قرار بود تسهیلات هزار میلیارد تومانی به بازار تزریق گردد، که به دلیل بروکراسی های بانکی محقق نشد.

خسارت چندصد میلیون تومانی زعفران کاران با افت قیمت خرید تضمینی

زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه توضیح داد: ما حامی فراورینمایندگان هستیم و از مسائل به وجود آمده برای کشاورزان خیلی ناراحتیم.

او ادامه داد: نگرانیم که با همکاری نکردن اتحادیه ها، کشاورزان دچار ضرر های چندصد میلیونی شوند. متاسفانه این تشکل ها با به جا نیاوردن این تعهدات، موجبات ضرر و زیان کشاورزان و همچنین افت شدید قیمت زعفران را فراهم آورده اند.

زینلی گفت: در چند روز اخیر با توجه به چالش های به وجود آمده در خرید تضمینی این محصول، کشاورزان خسارت قابل توجهی دیده اند به طوری که روزانه بین 100 تا 200 میلیون تومان ضرر کشاورزان به واسطه محقق نشدن خرید تضمینی است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "چرا زعفران کشاورزان به قیمت مصوب خریداری نمی گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زعفران کشاورزان به قیمت مصوب خریداری نمی گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید